If you want to have an easy life, don't become an architect

JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

Opublikowano: 15.09.2022

Wiesz, że tylko 1% wody na świecie nadaje się do picia? Świecie, w którym już teraz ponad miliard ludzi cierpi z powodu jej braku, a Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem bogactwa w wodę. To najwyższa pora na to, abyśmy zadali sobie pytanie: „Czy wiemy, jak oszczędzać wodę i czy mamy świadomość, że to ostatni czas, aby zacząć to robić?”.

Zużycie wody w Polsce ciągle rośnie. Według danych GUS jest to obecnie średnio 150 litrów na osobę, każdego dnia. Spożywamy raptem 2-3 litry z tej puli. Gdzie ucieka nam reszta wody?

Mimo że żyjemy w kraju, który utożsamiamy z rzekami, jeziorami i bogatymi zasobami wód gruntowych, sytuacja wcale nie jest tak kolorowa. Podczas gdy w Europie na mieszkańca przypada średnio ponad 5 tys. metrów sześciennych wody rocznie, w Polsce musimy zadowolić się ilością trzykrotnie mniejszą.

Świadomość Polaków jednak powoli rośnie. Duży wpływ na tę sytuację ma połączenie opłat za wywóz śmieci z opłatami za zużycie wody. Kiedy odczuliśmy, jak wzrost wysokości rachunków wpływa na nasze portfele, zaczęliśmy też szukać sposobów na to, jak oszczędzać wodę.

Jak zmniejszyć zużycie wody?

Cena wody będzie rosła, to pewne. Skoro rosną wynagrodzenia, wzrasta koszt wydobycia — na który wpływa przede wszystkim koszt energii elektrycznej — to nie ma możliwości, żeby woda, której zasoby przy okazji kurczą się niebezpiecznie szybko, nagle zaczęła tanieć. Powinniśmy mieć więc co najmniej dwie silne motywacje, aby oszczędzać na wodzie — troska o budżet domowy i walka o środowisko naturalne.

Jak wygląda zużycie wody w polskich gospodarstwach domowych?

Żeby znaleźć najbardziej efektywne sposoby na to, jak oszczędzać wodę, trzeba sprawdzić, gdzie zużywamy jej najwięcej. Według danych statystycznych średnie zużycie wody w polskim gospodarstwie domowym prezentuje się następująco:

  • 35% wody zużywamy do mycia się,
  • 30% do spłukiwania toalety,
  • 15% do prania,
  • 10% do mycia naczyń,
  • 7% do sprzątania,
  • a tylko 3% do picia i gotowania.

Od razu widać, gdzie powinniśmy szukać oszczędności. Żeby łatwiej było Ci się do tego zabrać, przygotowaliśmy dla Ciebie listę gotowych pomysłów.

Jak oszczędzać wodę w łazience i kuchni?

To tu znajdziemy najwięcej sposobów na to, jak oszczędzać wodę. Zacznijmy od podstaw:

Jeśli tylko możesz, korzystaj z prysznica zamiast wanny

Czysto statystycznie — nawet jeśli nie napełniamy wanny w całości, to przy samym myciu w niej zużywamy ponad dwukrotnie więcej wody, niż kiedy bierzemy 5-minutowy prysznic.

Zero pustych przebiegów, czyli pralka i zmywarka działają tylko „na pełno”

Duże sprzęty AGD, nawet jeśli są wyposażone w tryby ECO, zużywają naprawdę dużo wody. Skoro nie jesteśmy w stanie przeskoczyć ich zapotrzebowania, postarajmy się przynajmniej włączać je tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie wypełnić je w całości.

Zainstaluj perlatory i baterie jednouchwytowe

To proste zabiegi i niedrogie sprzęty, a potrafią zmniejszyć zużycie wody o 50%. Szczególnie widoczne jest to w przypadku perlatorów, które przy znacznie większej intensywności strumienia zużywają kilkakrotnie mniej wody dzięki napowietrzaniu strumienia. Z kolei baterie jednouchwytowe i termostatyczne pozwalają dostosować siłę strumienia wody tak, aby zminimalizować niepotrzebnie przelewane litry, zanim woda zyska oczekiwaną przez nas temperaturę.

Kontroluj stan instalacji i monitoruj bieżące zużycie

Kropla na sekundę — wydaje się, że to niewiele. Taki wyciek to jednak nawet kilkaset złotych strat w skali roku. A co dopiero w sytuacji, kiedy po rurce w ścianie woda cieknie nieco większym strumieniem?

Jak sprawdzić, czy instalacja przecieka? Najskuteczniejszym sposobem jest systemowe rozwiązanie telemetryczne, takie jak GlobeOMS. Jeśli w Twojej gminie korzysta się z takiego rozwiązania, z poziomu aplikacji mobilnej będziesz w stanie kontrolować całe zużycie, opłacać rachunki i sprawdzać, czy któraś z rurek pod tynkiem nie cieknie.